20. 2. 2020

Aktuální nabídka vzdělávácích pořadů

U příležitosti 200. výročí narození Boženy Němcové jsme do pořadů pro školy zařadili nové programy, které pracují s dopisy a rukopisy nejznámější české autorky 19. století.
Aktuální nabídku pro děti z MŠ i žáky základních a středních škol najdete společně s infromacemi k přihlašování a výběru termínů zde

Barunčiny narozeniny
Jak se slavily narozeniny před 200 lety, kdy se narodila Božena Němcová? Vypadala narozeninová oslava podobně jako dnes? Dort, dárky a přáníčka? Kde vznikl nápad papírových přání? Jakou podobu měla přáníčka, co v nich bylo napsáno a jak byly vyrobené? Od historie k vlastní výtvarné tvorbě. Literárně-výtvarně-zážitkový workshop přiblíží zábavnou formou historii narozeninových přání, proměny a posuny českého jazyka od narození Boženy Němcové, motivy narozeninových ilustrací a vývoj zvyků.

SMS, potrubní pošta nebo dopis?
Jak se předávaly informace v době Boženy Němcové? I malé dítě bude vědět, že formou dopisů. Ale pamatujeme si ještě, jak vlastně vypadaly a jak se psaly? Jak se od doby Boženy Němcové proměnila čeština a jaké oslovení používala? Proč se používala pečetidla, k čemu byla a jakou měla podobu? Jakým způsobem se dopisy posílaly? Kdy vznikla první poštovní známka? Literárně-výtvarně-zážitkový workshop je doporučený žákům od 3. třídy ZŠ a studentům SŠ, při kterém budeme pracovat s originálními dopisy Boženy Němcové, prozkoumáme jejich dobový jazyk, oslovení a zvláštnosti naší bohaté češtiny. Každý účastník si vyzkouší, jaké je to psát perem a inkoustem, jak poskládat obálku a jak dopis zapečetit.

antispam