9. 3. 2017

DO JUBILEJNÍHO XV. TRIENÁLE ČESKÉHO EX LIBRIS SE PŘIHLÁSILO 121 UMĚLCŮ Z ŘAD PROFESIONÁLŮ A STUDENTŮ

Do 28. února 2017 bylo možné přihlašovat díla do XV. trienále českého ex libris. Pořadatelem soutěže a výstavy, prezentující současnou tvorbu tohoto žánru vytvořenou mezi léty 2015 až 2017, je Kabinet ex libris Památníku národního písemnictví. Slavnostní ceremoniál předávání cen a vernisáž výstavy se uskuteční 6. října 2017 v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi. Výstava potrvá od 7. října do 5. listopadu 2017.  

Letošní přehlídka je výjimečná – bude oslavou XV. ročníku Trienále českého ex libris, které vzniklo před třiačtyřiceti lety. Trienále českého ex libris 2017 nabídne možnost sledovat vývoj a současné postupy v oblasti grafických technik a proměny uměleckých tendencí na příkladu prací vytvořených v letech 2015 až 2017. Ex libris tvoří specializovanou oblast drobné grafiky a je oblíbeným sběratelským artiklem a žánrem grafiky v mnoha zemích. V České republice – i na základě nižšího počtu přihlášených autorů v posledních ročnících sledujeme nižší zájem ze strany autorů a sběratelů. I proto bude součástí doprovodného programu odborné kolokvium a diskuse expertů o současnosti a budoucnosti ex libris, tvůrčí dílny pro děti a mládež a série akcí pro mladé autory a širokou veřejnost popularizujících ex libris. 

Umělci se budou ucházet o jednu z následujících cen: Grand Prix, Cenu za přínos českému ex libris, Cenu XV. Trienále českého ex libris, Cenu hejtmana Pardubického kraje, Cenu města Chrudim, Cenu Spolku sběratelů a přátel ex libris a o ceny ve studentské kategorii – Cenu Památníku národního písemnictví a Cenu XV. trienále českého ex libris. 

antispam