18. 2. 2020

LES: nový sborník Literárního archivu

Památníku národního písemnictví právě vyšlo nové číslo sborníku Literární archiv, tentokrát na téma les a jeho obraz v literatuře a výtvarném umění. 

Les přezkoumává představy Karla Klostermanna o původním šumavském pralese, zabývá se literárním a výtvarným dílem Josefa Váchala z pohledu ekopoetiky či podobou lesa v českých překladech Cooperova Posledního Mohykána. Všímá si lesních nadpřirozených bytostí v trampské próze, promýšlí také symboliku lesa v obrazech Aloise Kalvody. Součástí čísla je výběrová edice korespondence s přírodní tematikou mezi Petrem Bezručem a Jany Vrbovými (otcem a synem) z let 1913–1956 a výběr ilustrací Otakara Štáfla ke Klostermannovu románu Ze světa lesních samot. Číslo uzavírají Zprávy Literárního archivu o nových přírůstcích do sbírek PNP. 

Z lesního prostředí čerpá původní autorská hra dramatika S.d.Ch. připomínající spisovatele Jana Vrbu, Otokara Březinu a malíře Jožu Uprku Vrba píše Borovici

 

Sborník les pokřtíme 5. března 2020 v Malé vile PNP, kde bude mít dramatická montáž S.d.Ch. svou premiéru.
Srdečně zveme na Les, ve vile křest!

• PROGRAM •
Křtí a moderují editoři sborníku Lukáš Prokop a Tereza Sudzinová
Premiéra lesní dramatické montáže SdCh – VRBA PÍŠE BOROVICI
účinkují Ladislav Čumba, Lukáš Aki Houdek, Petra Lustigová, Lukáš Prokop a SdCh
Hudební a ruchový doprovod Tomáš Žižka

• VÝSTAVA reprodukcí s tématem LES •
Zdeněk Burian, Alois Kalvoda, Jan Konůpek, Jiří Šalamoun, Otakar Štáfl, Josef Váchal a Otakar Vaňáč

V průběhu křtu si sborník les budete moci zakoupit za zvýhodněnou cenu 200 Kč, do té doby si jej můžete objednat na e-shopu PNP.

 

antispam