17. 1. 2017

O titul Nejkrásnější české knihy roku 2016 se uchází více než 250 publikací

Do půlnoci 16. ledna bylo možné zasílat přihlášky do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016, než se přihlašovací brány pro letošní ročník uzavřely. Do poslední chvíle rostoucí počet soutěžících publikací se tak ustálil na rekordním počtu. O některou z cen se uchází více než 250 titulů.

Ceny jsou udělovány za nejlepší grafické, polygrafické a ilustrační zpracování publikací a to hned v sedmi kategoriích. V každé z nich jsou vyhlašována tři místa, první je pak honorováno cenou 50 000 Kč. Památník národního písemnictví dále vyhlašuje Cenu Arna Sáňky určenou pro mladé grafiky do 30 let, která je zároveň poctou zakladateli soutěže. Své ceny udělují také Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů.
Všechny vítězné knihy si bude možné prohlédnout na výstavě Nejkrásnější české knihy roku 2016, v rámci jejíž vernisáže dne 19. dubna proběhne i slavnostní vyhlášení vítězů soutěže. Výstavu bude možné navštívit až do 28. května. Nejkrásnější knihy se budou prezentovat mimo jiné i na veletrhu Svět knihy, mezinárodní přehlídce Designblok a na festivalu Tabook. Ve dnech 30. a 31. ledna přihlášené tituly zhodnotí technická komise a posléze 1. a 2. února z nich výtvarná porota v mezinárodním složení vybere ty nejkrásnější české knihy loňského roku. Již nyní je ale jasné, že se o titul utká historicky nejvyšší počet publikací a konkurence tak bude v letošním ročníku obzvlášť vysoká.

antispam