12. 9. 2017

Podzim s výstavou Zkušenost exilu

Do 29. října 2017 potrvá v letohrádku Hvězda výstava Zkušenost exilu / Osudy exulantů z bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu. V září a říjnu bude pro zájemce připravena celá řada akcí v rámci bohatého doprovodného programu: komentované prohlídky, tematické vycházky, hudebně-divadelní představení a tematické večery.

Komentované prohlídky výstavy nabídnou fundovaný vhled do historických, politických i společenských souvislostí ruské emigrace, včetně zajímavých detailů z přípravy výstavy. Návštěvníci budou mít možnost diskutovat s autory a kurátory. Komentované prohlídky v českém jazyce se budou konat 27. září od 16.00 a 24. října od 17.00 hod. Zahraniční zájemce jistě potěší možnost prohlédnout si výstavu s kurátorským komentářem v angličtině (5. 10. od 17.00) nebo v ruštině (7. 10. od 15.00).

Divácky atraktivním formátem doprovodného programu budou tzv. tematické vycházky. První z nich pod názvem Olšany – nekropole ruské emigrace se uskuteční 23. září od 14.30 na Olšanských hřbitovech. Provázet a vyprávět bude historička Anastazie Kopřivová, která je sama dcerou ruských emigrantů. Historik umění Jakub Hauser představí pražské čtvrti Dejvice a Bubeneč. Návštěvníky provede po místech spojených s ruskou emigrací dne 30. září od 14.30 v rámci vycházky Po stopách ruské exilové komunity v Dejvicích a Bubenči. Vycházky probíhají v českém jazyce a vstup na ně je zdarma.

V rámci mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který je partnerem doprovodného programu, zde bude hostovat uskupení sedmi ukrajinských umělkyň Dakh Daughters Band, jeden z hlavních symbolů boje za demokracii na Ukrajině. Ve své kabaretně pojaté performance Roses mísí prvky punku, rocku, rapu a ukrajinského folklóru. Představení se uskuteční 9. října od 20.00 v pražském Divadle Archa.

V Malé vile Památníku národního písemnictví (Pelléova 20, Praha 6) se budou konat tři tematické večery. První z nich nabídne mezinárodní přesah; půjde o besedu s Viktorem Leonidovem z moskevského Domu ruského exilu A. Solženicyna spojenou s promítáním dokumentárních filmů a hudebním doprovodem, která proběhne již 14. září v 18.00. Prezentace a křest knihy D. Kolenovské a M. Plavce Běloruská emigrace v meziválečném Československu. Studie a dokumenty. Sociopolitický aspekt z nakladatelství Karolinum se uskuteční 12. října v 18.00. Historička umění Julie Jančárková si dne 17. října od 18.00 připraví přednášku s promítáním o výtvarnících z řad ruské emigrace ve světě.

Do 30. září 2017 je možné přihlásit texty do literární soutěže na téma Inspirace odlišností: moje setkání s jinou kulturou. Soutěž o ceny je určená pro mládež a dospělé, texty bude hodnotit odborná komise složená z literátů a literárních teoretiků. Vyhlášení vítězů proběhne poslední den trvání výstavy v letohrádku Hvězda.

antispam