14. 2. 2017

Porota Nejkrásnější české knihy roku 2016 už rozhodla

Když se 16. ledna uzavřely brány elektronických přihlášek do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016 (NČKR 2016), počet soutěžních titulů dosáhl rekordního čísla dvou set padesáti. Pro technickou komisi i výtvarnou porotu tak nebylo jednoduché rozhodnout o vítězích ve všech sedmi kategoriích. Během prvního únorového týdne však všechny ceny našly své majitele. Soutěž pořádá Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví (PNP).

Poslední lednové dny probíhalo v Malé vile PNP zasedání technické komise NČKR 2016. Komise, jejímiž členy byli Ondřej Černý, Zdeněk Sobota, Jiří Weiner a předsedal jí Josef Sedláček, se zaměřila na technické provedení knih, tedy na kvalitu vazby, tisku a další podobné atributy. Josef Sedláček úroveň soutěže hodnotil velmi kladně: „Letos se objevilo mnohem méně hrubých chyb, kvalitativně byla úroveň o hodně lepší než loni. Je to samozřejmě i díky zdokonalování technologií.“ Technická komise zhodnotila všechny knihy přihlášené do soutěže a zkontrolovala, zda jsou dostatečně kvalitně zpracovány, aby mohly postoupit k hodnocení výtvarnou porotou.

Mezinárodní výtvarné porotě předsedala německá grafická designérka Jenna Gesse. Porota pracovala ve složení Vilma Hubáčková, Oldřich Jelen, Vladimír Kolenský, Petr Krejzek, Daniela Olejníková, ​Zofia Oslislo Piekarská, ​Pavla Pauknerová, Martin Pecina, Kateřina Přidalová, Josef Sedláček a Helena Šantavá. „Konkurence i úroveň byla letos velmi vysoká a udělit ceny bylo velmi těžké,“ okomentovala Jenna Gesse.

Všechny vítězné knihy si bude možné prohlédnout v letohrádku Hvězda na výstavě Nejkrásnější české knihy roku 2016, v rámci jejíž vernisáže ve středu 19. dubna proběhne i slavnostní vyhlášení vítězů soutěže. Výstavu, kterou dále doplní Nejkrásnější knihy z celého světa roku 2015, bude možné navštívit až do 28. května. Nejkrásnější knihy se budou prezentovat mimo jiné i na veletrhu Svět knihy, mezinárodní přehlídce Designblok a na festivalu Tabook.

Více informací naleznete v tiskové zprávě.

 

antispam