27. 11. 2018

Knižní novinky PNP

Novinky z knižní produkce Památníku národního písemnictví:

Čestvě vychází na knižní trh publikace Příběhy exilu. Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu, která navazuje na úspěšný výstavní katalog Zkušenost exilu.
V polovině prosince dále vyjde kolektivní monografie nazvaná S iniciálami V. V., která je věnovaná umělecké rodině Vokolků.

Příběhy exilu. Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu
Kolektivní monografie Příběhy exilu navazuje na úspěšný výstavní katalog Zkušenost exilu, publikaci oceněnou v soutěži Gloria musaealis jako nejlepší muzejní publikace roku 2017. Kniha mapuje další vesměs málo známé aspekty fenoménu meziválečného ruského, ukrajinského a běloruského exilu, mj. v podrobných textech o vzdělávacím systému, odbornících v technických oborech, dějinách Slovanské knihovny, literárním sdružení Daliborka či skupině výtvarníků Skytové. Stejně jako loňský výstavní katalog obsahuje i tato kniha tři jazykové verze všech textů a bohatý obrazový doprovod, prezentující z velké části dosud nepublikované materiály z českých i zahraničních archivních, muzejních, galerijních i soukromých sbírek.

S iniciálami V. V.
Po knihách Jméno Vokolek a Listy tří bratří a sestry Květy, nedávno vydaných v nakladatelství Torst, vyjde v polovině prosince, a tentokrát v Památníku národního písemnictví, další svazek věnovaný umělecké rodině Vokolků. Kolektivní monografie nazvaná S iniciálami V. V. přinese různorodý a pečlivě připravený celek, skládající se z literárněvědných a uměnovědných studií, ze vzpomínek přátel a z korespondence, kterou bratři udržovali s různými osobnostmi (Ivan Diviš, Mojmír Trávníček, Vladimír Binar, Josef Träger). Materiálově (i fotograficky) bohatý svazek vychází z fondů několika institucí, které o dílo bratrů pečují.

 

 

 

 

antispam