28. 2. 2023

Derniéra výstavy Karel Čapek: Fine Notes - a ta cesta byla dobrá

Srdečně Vás zveme na derniéru výstavy Karel Čapek: Fine Notes - a ta cesta byla dobrá v Baťově institutu ve Zlíně.

Karel Čapek: Fine Notes – A ta cesta byla dobrá

Vernisáž výstavy: 6. 12. v 17.00

Trvání výstavy: 7. 12. 2022 – 12. 3. 2023

Grafický kabinet, 2. podlaží budovy 14

Kurátor: Pavel Petr

 

Výstava představuje především kresby Karla Čapka z jeho cest po Evropě uskutečněných v letech 1924 – 1936, které posléze doprovázely jeho cestopisné knihy (Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na Sever). Budou zde také vystaveny rukopisy Karla Čapka přímo se vztahující k těmto kresbám. Expozice bude doplněná úzkým výběrem obrazů Josefa Čapka zapůjčených ze Západočeské galerie v Plzni a objeví se zde také vzácný a jedinečný pastel – Portrét Karla Čapka (datovaný kolem roku 1907).

Součástí výstavy bude také zastoupení žijících umělců přímo se dotýkajících spisovatelova díla a života. Pozvání přijala Věra Nováková (kresby ke knize vzpomínek Heleny Čapkové – Moji milí bratři), Jiří Surůvka, Juraj Bartusz a malíř Tomáš Císařovský zde představí obraz přímo vytvořený pro výstavu – Portrét Karla Čapka. Také zde bude vystavený obraz Astronauta od Pavla Brázdy jako reminiscence na Čapkovu hru RUR.

Výstava je další v pořadí z volného cyklu, ve kterém se potkávají stěžejní osobnosti českého písemnictví v souvislosti s výtvarným uměním. Předchozí výstavy byly věnovány Jiřímu Kuběnovi, Vítězslavu Nezvalovi, Jiřímu Kolářovi, Karlu Hynku Máchovi, Karlu Hlaváčkovi, Jaromíru Erbenovi, Alénu Divišovi, Jiřímu Karáskovi ze Lvovic, Otokaru Březinovi a Jakubu Demlovi. 

Výstavy se konají za spolupráce s Památníkem národního písemnictví v Praze. Nynější zápůjčky jsou ze Západočeské galerie v Plzni, Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, Muzea Karla Čapka ve Strži, Vily Karla Čapka, dále ze sbírky manželů Lettenmayerových na zámku Jirny a také z řady soukromých sbírek.

Zajímavý program nabídne derniéra výstavy, která proběhne v sobotu 4. března v 17 hodin. Večerem provedou operní pěvkyně Dagmar Pecková, houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, hudebník a skladatel Josef Fojta a herec Igor Bareš. Úvodní slovo budou mít Zdeněk Freisleben a Hasan Zahirović. Vstupenky je možné zakoupit si v předprodeji online na www.14-15.cz nebo na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.

Výstava je k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 12. března 2023.

Vice na www.galeriezlin.cz

 

Kontakt:

Šárka Michalíková

Public Relations

Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

antispam