11. 6. 2024

Letní výtvarné ateliéry v Petrkově

Vážení a milí přátelé, dovolujeme si Vás i Vaše větší děti nebo vnoučata od 10, 12 let pozvat na letní výtvarné ateliéry Akvarel v petrkovské zahradě a textilní seTkání v mezičase. Oba ateliéry vedou zkušené a studentům naslouchající lektorky, a především nadané dámy, aby Vám otevřely pohled na Petrkov a na možnosti jeho spontánního výtvarného uchopení. Není potřeba vůbec nic předem o technikách vědět, chceme si společně Petrkov zažít a užít, kurzy jsou zážitkové. Oporu a vedení najdou i pokročilí! Moc prosíme, neváhejte s rezervací, počet míst je jen do malých skupinek.
Cena: 200 Kč včetně zajištění pomůcek na jedno odpoledne.
Rezervace prosíme na steinerova@pamatnik-np.cz



Akvarel v petrkovské zahradě
Lektorka Eva Pejchalová

Termíny:
3. 7. 2024, 13–16 hod
7. 8. 2024, 13–16 hod

Podněty pro malířské záznamy budeme nacházet v letní zahradě petrkovského sídla významné umělecké rodiny z Vysočiny – Suzanne Renaudové, Bohuslava Reynka a jejich dětí –, pro kterou zahrada představovala důležitý ostrov pro rozjímání, podstatnou uměleckou tvorbu a také poskytovala útočiště pro soukromí, potěchu ducha a klidný odpočinek. Výtvarným nástrojem se stane akvarelová malba, která představuje svým principem jednu z nejstarších malířských technik a zastupuje tradiční médium v oblasti umění. Reprezentuje také nástroj k bezprostřednímu poznávání okolí a poskytuje lehký materiál, který je možné si vzít s sebou pro tvorbu v plenéru nebo s ním pracovat kdekoliv tzv. na koleni. Na poetické vidění uměleckého díla z Petrkova budeme navazovat transparentní technikou akvarelu, která oslovuje nejjemnějšími doteky štětce nebo naopak výraznou a svobodnou expresí. Společně otevřeme tvůrčí práci kolektivní malbou a následně budeme samostatně hledat a zpracovávat prostřednictvím akvarelu oblíbená zákoutí zahrady, vzrostlé stromy a keře nebo květy rostlin a jejich detaily. Během výtvarného setkání se budeme postupně seznamovat s postupy akvarelové malby, která je vhodná pro zachycení charakteristických vlastností přírodních motivů díky specifickému chování malířského média (křehkost, vzdušnost, svěžest a jemnost v detailech).

Výtvarná dílna proběhne pod vedením malířky Evy Pejchalové. Výtvarný materiál bude zajištěn. Pokud by si někdo chtěl přinést vlastní pomůcky pro akvarel a tvoření na zahradě, je to jistě možné. Malířské lekce jsou vhodné pro začátečníky, pro pokročilé malíře a také pro děti od 10 let.

O lektorce:
Eva Pejchalová pochází z Velkého Meziříčí na Vysočině a od roku 2019 žije v Brandýse nad Labem. V roce 2021 završila studium doktorského oboru Vizuální komunikace na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze – ateliér Malby u Stanislava Diviše a později Jiřího Černického, absolvovala stáž na Universidad de Politecnica ve Valencii a na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Grafiky II Vladimíra Kokolii. V edukačním oddělení Galerie hlavního města Prahy se věnuje jako externí lektorka aktivnímu zprostředkovávání výtvarného umění a také se soustředí na vlastní lektorskou činnost. Ve své tvůrčí práci se inspiruje výtvarnými směry a tradičními přístupy autorek a autorů z dějin umění, které se vztahují k plenéristickým postupům v oblasti krajinářství a přírodních výjevů. Dlouhodobě se zaměřuje na akvarelovou malbu. Transparentní techniku používá pro znázornění motivů a reálných detailů v přírodě, pokud možno v plenéru. Souvztažnost s žitou skutečností a inspirace bezprostředním okolím je zásadní pro její malířské záznamy. V akvarelech balancuje na hraně studie reality a volné malby.
Web: https://www.evapejchalova.cz/
 


seTkání v mezičase
Lektorka Linda Kaplanová

 

Termíny:
23. 7. 13-16 hodin
a 27.8. 13-16 hodin

Interaktivní dílna je utkaná na míru místu našeho setkání. Prostor prodchnutý (protkaný) příběhy a kontemplativním tichem se stane dějištěm a zároveň pozorovatelem naší tvorby teď a tady. Stěny domu i stromy v zahradě jsou němými svědky příběhů, do kterých se pokusíme zaposlouchat a skrze tvorbu je vyjádřit.

Suzanne Renaudová milovala ruční práci. Možná proto, že tato činnost odváděla mysl od běžných myšlenek k sobě samé. Pomocí jednoduché techniky tkaní, kterou Vás postupně provedu, se pokusíme o podobné. Pokusíme se ztratit v čase a vnímat místo zahrady nebo domu z jiného úhlu pohledu. Tkaní je založené na principu propojování, křížení vertikálních a horizontálních linií, symbolicky jej můžeme vnímat jako osy myšlenkového a hmotného světa. Především je to technika, která nabízí široké pole možností uchopení. Lehce však opustíme běžnou linku tkaní a pustíme se do objevování vlastní kreativity, díky hledání nevšednosti všedních věcí.

Výtvarnou dílnu povede Linda Kaplanová, která se technice tkaní dlouhodobě profesně věnuje a ukáže vám, že tkát jde vždy a všude. Při vedení dílen využívá principy artefiletiky k prohloubení celého tvůrčího procesu. Výtvarné zkušenosti nejsou podmínkou. Dílna je vhodná i pro děti od 12 let.

O lektorce:
Linda Kaplanová je textilní výtvarnice a designérka, absolventka Ateliéru textilu na pražské UMPRUM. Studium si prokládala zahraničními stážemi a dvakrát získala roční stipendium v Indonésii, kde prozkoumávala tradiční textilní techniky. V roce 2016 založila s Klárou Spiškovou studio GEOMETR, kde se věnují autorské textilii pro architekturu a módu. Tvorba studia byla prezentována na několika tuzemských i zahraničních výstavách. Ve své tvorbě se zaměřuje na techniku tkaní, kterou propojuje s osnovní malbou a experimentálními postupy. Vedle toho ji zajímá prožitkové poznávání, proměnu skrze tvorbu. Absolvovala dvouletý kurz artefiletiky, která umožňuje rozvíjet emotivní, sociální a tvořivé rysy osobnosti člověka právě na základě prožitku z tvorby spojeným s reflektivním dialogem. Od roku 2023 vede Ateliér textilu na UMPRUM.
@linda_kaplanova

antispam