Památníček – online ateliér k výstavě Z HVĚZDY KRUH


Samoobslužný ateliér pro děti

Výstava Z HVĚZDY KRUH

Památníček – online ateliér k výstavě Z HVĚZDY KRUH

Vyrobte si svůj památníček v online ateliéru k výstavě Z HVĚZDY KRUH nejkrásnějších knih, kterou si můžete prohlédnout i ONLINE!

Že nevíte, co památníček je? 

Památníček je knížka menšího až středního formátu s prázdnými listy, do níž se jeho majiteli kreslí a vpisují texty a obrázky na památku. Proč? Před pár lety, ač tomu skoro nejde uvěřit, neměl každý člověk vlastní foťák nebo telefon. Ale určitě měl tužku. Kamarády jste nepotkali na Instagramu, WhatsAppu, nesledovali jste je na YouTube nebo Tik Toku. Když se odstěhovali, jednoduše zmizeli, a pokud jste si s nimi nedopisovali nebo později neznali jejich telefonní čísla na pevnou linku, zůstal vám po nich jen vzkaz v památníčku. Ten se vlastně stal takovým sběratelským kouskem, knížkou malého editora, který bděl nad jejím obsahem. Pyšný byl ten majitel památníčku, který ho měl naplněný vzkazy skoro celý. Sběr zápisků a obrázků od přátel se stával i určitou soutěží, stejně jako snaha o co nejkrásnější obrázek do památníčku kamarádky. Nebyl to deníček, zápisníček či jiný záznamník vlastních myšlenek majitele – fungoval na opačném principu. Podobně jako výstavní kniha, kam můžete napsat, zda se vám výstava líbila či nelíbila.

Památníček byl vlastně také takovou nejkrásnější knihou. Byl to adresář vzpomínek, se kterými si někdo dal práci. Nebylo v něm místo pro adresu přispěvatele, jen pro konkrétní přání, někdy třeba i vyznání. Čeho? No, to je jedno. A většinou si ho majitelé schovávali až do smrti. Navíc, nikdy nezmizel při výpadku dat a nezabíral zase tolik místa. Nedá se omylem vymazat z telefonu ani z počítače a umí nás rozpomenout na ty, které jsme potrápili prosbou o věnování.

CO JE TO PAMÁTNÍČEK?

Kdybyste měli chuť, není nic snadnějšího než si takovou autorskou knihu, do které přispívá celý kolektiv přátel, sami vytvořit. Až se vám bude památníček vracet od kamarádů, možná o nich zjistíte něco dost překvapivého. Třeba, že umějí kreslit. A někteří i psát! Návod k výrobě památníčku vytvořili Jan Šrámek a Veronika Vlková. 

NÁVOD ZDE!
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA Z HVĚZDY KRUH