16. 5. 2022

Petrkovská prolínání na ploše dvou dní a další pozvánky

V pátek 13. května se do Petrkova č. p. 13 vydaly děti ze základní školy Bohuslava Reynka v Lípě, malovaly a kreslily zámeček a navštívily dům i zahradu a místo díky jejich zvídavosti a úsměvům ožilo. V zahradě máme vlaštovky, skokany, rosničky i slepýše, na dvoře kvete kdouloň a občas se opatrně ukáží i některé kočky.

V sobotu 14. května se dvůr proměnil v koncertní sál v plenéru, užili jsme si zpěv tří tenorů s krásným klavírním doprovodem a následovala přednáška pana profesora Xaviera Galmiche ze sorbonnské univerzity v Paříži o díle Bohuslava Reynka. Odpolední slunce, otevřená okna, vůně ze zahrady. Modrý pokoj v patře se stal přednáškovou síní, ale hlavně místem nového setkání české a francouzské kultury.  Otevírání pestrých témat, aby se postupně vždy spojily v jeden důležitý bod, preciznost vyjadřování a úvahy směrem, kterým bychom se z českého zažitého způsobu nahlížení vůbec nevydali i pečlivost a nesmírná pokora skvělého překladatele českých autorů do francouzštiny. Již nyní nezbývá, než se těšit na rodící se překlad sbírky Žízně (vydané v roce 1921) Bohuslava Reynka, na němž pan profesor Galmiche pracuje a s komentářem v Petrkově představil také některé ukázky ze své tvorby. Snad budou Žízně / Soifs opět příležitost k jeho návratu a uvedení veršů ve francouzštině v Petrkově!

Nejbližší setkání v Petrkově nás čekají v sobotu 28. května v 15 hodin s koncertem Smyčcového kvarteta Národního divadla a uvedením dokumentu Petrkov č. p. 13v pátek 10. června v 16 hodin s harfovým koncertem a přednáškou a v sobotu 18. června v 15 hodin s koncertem Karla Vepřeka.

Při setkáních budou přístupné také výstavy U Reynků… Grenoble / Petrkov Františka Nárovce a Francouzští autoři a Petrkov Památníku národního písemnictví.

Těšíme se a opět Vás srdečně zveme k návštěvě Petrkova!

 

français

Úvodní foto: Přednáška profesora Xaviera Galmiche

antispam