17. 6. 2022

Poezie, tanec a performance. Výstava SETINY Bohumily Grögerové pokračuje i natáčením experimentálního filmu

Výstava SETINY, otevřená v loňském roce k nedožitým stým narozeninám spisovatelky a překladatelky Bohumily Grögerové, se stala inspiračním zdrojem a zároveň kulisami pro natáčení experimentálního filmu režisérky a dokumentaristky Hany Novákové. Prostor výstavy zůstává návštěvníkům otevřen až do konce sezony 30. října 2022.

V geomantické stavbě letohrádku Hvězda v uplynulých dnech performovali tanečnice a tanečníci z pražské Konzervatoře Duncan Centre pod vedením choreografky a taneční pedagožky Evy Blažíčkové, zakladatelky školy. Improvizované taneční představení odpovídá na instalace v pěti tematických místnostech výstavy, které reagují na jednotlivé fáze tvorby i života Bohumily Grögerové: Láska – Tvorba – Zrcadlení – Proměna – Smrt. „V experimentálním filmu, stejně jako ve výstavě, se snažíme dát hlas spisovatelce samé a nijak ji neinterpretovat. Interpretací svého druhu je ale pochopitelně už scénografie výstavy a výběr předkládaných textů,“ uvádí kurátorka výstavy a zároveň režisérka Hana Nováková.

Multižánrový projekt propojující literaturu, film, architekturu a tanec se tak pokouší odpovědět na otázku, jak by na stávající stav světa reagovalo hnutí konkretismu a dílo Bohumily Grögerové dnes – pomocí živého fyzického světa, nezprostředkovaného písmem, který reprezentuje samo lidské tělo.

Výstava v letohrádku Hvězda zůstává návštěvníkům otevřena až do konce října tohoto roku, spolu s několika doprovodnými akcemi včetně komentované prohlídky a odložené přednášky portugalistky a překladatelky Šárky Grauové. Kompletní informace k projektu a výstavě návštěvníci najdou na webové stránce setiny.cz, kde je možné zhlédnout také video prohlídku výstavy. Připravovaný experimentální film Hany Novákové, který se pokusí zprostředkovat českou autorku domácímu a také zahraničnímu publiku, bude poté promítán v Českých centrech a ve vybraných zahraničních galeriích.

Fotografie z natáčení experimentálního filmu v letohrádku Hvězda © Ctibor Bachratý

antispam