27. 6. 2022

VI. kongres světové literárněvědné bohemistiky

Ve dnech 27. června – 1. července 2022 se v Praze uskuteční VI. kongres světové literárněvědné bohemistiky s podtitulem Na křižovatkách. Koncepce, otázky a perspektivy literárněvědné bohemistiky v globálním světě. Kongres bude – znovu po čtvrt století od chvíle, kdy se uskutečnil poprvé – věnován sebereflexi českých literárních studií.

Jaká je situace bohemistiky v globálním světě? Jaké jsou příležitosti tohoto oboru v době, kdy klesá zájem o tradiční studium národních jazyků a literatur? A jak a v jakých širších souvislostech jsou dnes české autorky a autoři přijímáni doma a ve světě? Nejen o tom budou v Praze diskutovat bohemisté ze všech koutů světa včetně Japonska nebo Tchaj-wanu. 

Mimo příspěvkovou část nabízí kongres také několik akcí doprovodného programu pro širší veřejnost. Ve středu 29. června proběhne diskuse Hašek, Havel, Hrabal... a dál? Česká literatura a bohemistika mimo Evropu a Ameriku (Knihovna Václava Havla), od 18 hodin pak zveme na prezentaci našich kolegů z PNP na téma Fondy Literárního archivu PNP v digitálním světě a databáze České literární bibliografie (Budova Akademie věd, Národní 1009/3, Praha 1, sál č. 206).

Prezentace se zaměří zejména na digitalizování archivních souborů (zejména) klasiků české literatury 19. a počátku 20. století. Podrobněji představena bude vlastní publikační platforma a prostředí, v němž jsou digitální kopie zveřejňovány, pozornost bude věnována rovněž kritériím výběru konkrétních archiválií či celků. Souběžně budou představeny i online služby výzkumné infrastruktury Česká literární bibliografie a jejich nové webové rozhraní včetně souvisejících projektů, které jsou při ČLB realizovány (bibliografie literárního internetu, bibliografie literárního samizdatu atp.) Debata může otevřít téma možné spolupráce se zahraničními pracovišti v dané oblasti. Přednášejí Tomáš Pavlíček, Veronika Boháčová, Helena Šebestová a Vojtěch Malínek.

Kompletní program k VI. kongresu literárněvědné bohemistiky včetně doprovodných akcí najdete zde.

 

antispam