Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic

Autoři a kurátoři:
JAN BOUČEK, JAKUB HAUSER, VILMA HUBÁČKOVÁ, BRONISLAVA KUZICA ROKYTOVÁ, BARBORA VLÁŠKOVÁ

Layout a grafický design:
Jaroslav Tvrdoň, lab.SNG
Audiovizuální vzdělávací materiály: Kateřina Švejdová, Zuzana Dvorská Šípová
Technická realizace: lab.SNG

Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic

Jiří Karásek ze Lvovic (1871–1951) nebyl pouze literátem a jednou z vůdčích osobností časopisu Moderní revue, ale také celoživotním zaníceným bibliofilem a sběratelem českého i evropského výtvarného umění. U příležitosti výročí v roce 2021 – v lednu uplynulo 150 let od básníkova  narození, v březnu 70 let od jeho úmrtí – vznikla virtuální galerie, která bohatou sbírku obrazů, kreseb, grafik i plastik zpřístupňuje široké veřejnosti. 

V šesti oddílech virtuální galerie, ve kterých nechybí ani Karáskovi blízké umění české moderny a avantgardy, si návštěvníci prohlédnou téměř 300 děl. Galerii doplňuje edukační sekce s doprovodným programem pro děti a pedagogy. Formou animovaných videí, pracovních listů a podcastů s úryvky literární tvorby představuje život a dobu Jiřího Karáska s důrazem na symbolismus a dekadenci.  

Kurátoři projektu se neomezí pouze na výběr toho nejlepšího, ale průběžným doplňováním databáze o další díla usilují o vytvoření plnohodnotné webové galerie v podobě, jakou jí před téměř stoletím vtiskl sám Karásek, když své sbírky nechal vystavit v dnešním Tyršově domě na pražské Malé Straně. 

Virtuální galerie