15. 11. 2022

Začíná 58. ročník soutěže o Nejkrásnější české knihy roku 2022

Soutěž o nejlepší knižní design, kterou tradičně vyhlašují Ministerstvo kultury České republiky a Památník národního písemnictví / Muzeum literatury, vstupuje do dalšího ročníku. Nakladatelé, grafičtí designéři, autoři i studenti mohou přihlašovat své knižní projekty vydané v tomto kalendářním roce prostřednictvím online formuláře až do 28. února 2023. Vizuální identitu nového ročníku soutěže navrhují Josefina Karlíková, autorka grafické úpravy vítězného katalogu LITERATURA (Revolver Revue, 2021), a Matej Vojtuš.

Vítězné a nominované knihy v soutěži o Nejkrásnější české knihy roku, v níž se hodnotí grafické, ilustrační a polygrafické zpracování, se stávají součástí výstavního konvolutu a jsou prezentovány jak na tuzemských, tak i zahraničních výstavách a veletrzích. Nejkrásnější knihy jsou oceňovány v sedmi základních kategoriích podle žánrů, samostatné ocenění získávají také studentské projekty, výjimečně polygraficky zpracované publikace, nelepší ilustrace a další.

Zasedání odborné poroty, v níž hodnotí čeští i zahraniční odborníci z oblasti grafického designu, teorie a historie umění i polygrafové, proběhne v březnu 2023, slavnostní ceremoniál a vyhlášení vítězů se uskuteční v květnu. Vítězné knihy se každoročně účastní také soutěže o nejlepší knižní design světa (Best Book Design from all over the World).

Více informací k soutěži najdete zde.

antispam