Novinky
Literární archiv č. 49/2017 – Literatura a moderní hudba. Ke 100. výročí narození Josefa Kainara (PNP 2017)
Sborník se věnuje vztahu moderní hudby a literatury. V tomto kontextu připomíná zvláště dílo Josefa Kainara. Radomil Novák se ve své studii zaměřuje na tematizaci hudby v poezii Otokara Březiny, Antonína Sovy, Oldřicha Mikuláška a J. Kainara. Lenka Přibylová seznamuje s melodramy složenými na Kainarovy verše, Stefan Segi se zabývá českými hiphopovými texty a rozebírá slova jedné z písní Vladimira 518. V druhé části periodika nalezneme kritickou edici Jana Bílka, který připravil k publikaci vzájemnou korespondenci začínajícího spisovatele J. Kainara a nakladatelství Melantrich. Texty Bronislavy Rokytové, Gustava Erharta a Vilmy Hubáčkové ve třetím oddílu se věnují exlibris Josefa Váchala a tiskům Josefa Portmana – dílu Miloše Martena a knihám ilustrovaným výtvarnými umělkyněmi. J. Bílek představuje nerealizovaný projekt literárního slovníku Bohumila Mathesia a Jakub Hauser analyzuje vztah ruské avantgardy a sovětské totalitní ideologie. Zprávy z literárního archivu v závěru sborníku obsahují kromě informací o přírůstcích a o zpracovaných osobních fondech Ignáta Herrmanna a Karla Konráda také „nostalgické vzpomínání“ Karola Bílka na bývalé pracoviště ve Starých Hradech.
Cena 280 Kč
Zkušenost exilu. Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu (vědecký katalog k výstavě, PNP, 2017)
Československá republika se ve dvacátých letech stala jednou z hlavních cílových zemí mnohonárodnostní vlny exulantů prchajících z území bývalého carského impéria před následky bolševického převratu. Díky mimořádně vstřícnému postoji mladé republiky zde ve dvacátých a třicátých letech vznikla řada vzdělávacích a vědeckých institucí, působilo zde nepřeberné množství ruských, ukrajinských a běloruských periodik, nakladatelství, profesních organizací a spolků, zakotvilo zde mnoho vědců, umělců, spisovatelů, ale i herců či operních pěvců. Praha se stala neopomenutelným centrem „Ruska mimo Rusko“. Trojjazyčná publikace Zkušenost exilu představuje katalog úspěšné výstavy Památníku národního písemnictví, rozšířený o několik hlubších sond do jednotlivých témat. Výpravná kniha je provázena bohatým obrazovým materiálem a snaží se o co možná nejširší zachycení dosud obecně málo známého kulturního a historického fenoménu. Autory grafické úpravy publikace jsou Filip Heyduk a Martin Strnad ze Studia HMS Design.
Cena 480 Kč
Barbora Vlášková: Wenceslaus Hollar Bohemus (1607–1677). Ze sbírek Památníku národního písemnictví
(vědecký katalog k výstavě, PNP, 2017)
Publikace prezentuje formou úvodní stati a katalogových hesel soubor volných grafických listů i knižních ilustrací jednoho z nejvýznamnějších barokních rytců 17. století pocházejících ze sbírek Památníku národního písemnictví. Představena je zde kolekce leptů Václava Hollara, která je zastoupena ve fondech význačných sběratelů a postav české kultury konce 19. a první poloviny 20. století – Jiřího Karáska ze Lvovic, Jarmila Krecara z Růžokvětu či Arna Sáňky – a jež dosud stála stranou badatelského zájmu.
Studie přibližuje osud, počátky uměleckého zrání, problematiku konfesní příslušnosti a možné důvody Hollarova odchodu do zahraničí, kde prožil většinu svého života. Současně se studie věnuje vzniku a vývoji tří sběratelských fondů, ve kterých se zachovala tato unikátní kolekce obsahující na dvě stovky Hollarových grafik. Katalog sestavený ze šesti samostatných oddílů představí rytiny, mezi kterými se nachází široký okruh témat s náměty městských vedut, krajin, žánrových výjevů, portrétů, karikatur či mytologických, historických i politických událostí. V neposlední řadě jsou součástí sbírky také grafiky zachycující rostlinné, zoomorfní či jiné přírodopisné motivy. Velká část leptů se věnuje i kostýmní tvorbě. Katalog vychází k výstavě s názvem „Wenceslaus Hollar Bohemus – Řeč jehly a rydla“ a k příležitosti oslav 410 výročí od Hollarova narození, 340 let od úmrtí a 390 let od doby, kdy jako dvacetiletý mladý umělec opouští svou rodnou Prahu. Autorem grafické úpravy publikace je Jaroslav Tvrdoň. Virtuální výstava Wenceslaus Hollar Bohemus – Řeč jehly a rydla je k dispozici na stránce e-vystavy.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz.
Cena 390 Kč
Miloš Sládek: Slovo ze srdce jejich aneb Nedělní kázání v pobělohorských bohemikálních postilách a tradiční perikopní systém (edice Depozitář, řada Studie; PNP, 2017)
Je až s podivem, jak malou pozornost dosud věnovali literární historici (a to nejen v Čechách) tradičnímu perikopnímu systému. Přitom evangelijní čtení na jednotlivé neděle a svátky přímo či nepřímo ovlivňovala tematiku většiny kázání. Právě na vazbách mezi danou perikopou a obsahem nedělních promluv je založen tematický katalog bohemikálních pobělohorských kázání, který vznikl na základě excerpce osmnácti nedělních postil z let 1618–1763. Ke katalogu je připojen tematický rejstřík a několik vstupních kapitol, ve kterých je pozornost věnována specifikům barokní homiletiky, jednotlivým autorům tištěných postil a jejich literární tvorbě. Stranou výkladu nezůstaly ani otázky spjaté s problematikou dobových kazatelen, s pojetím nedělí v raném novověku mezi laiky i duchovními, problematika vlivů Bible a dalších autorit na vznik duchovních promluv či otázky jazykových a řečnických figur.
Cena 320 Kč