Poezie & Perfomance & Protest: Jaké možnosti a šance má ruská opoziční kultura ve světě? / 19. 9.

19/9/2024

Poezie & Perfomance & Protest: Jaké možnosti a šance má ruská opoziční kultura ve světě? / 19. 9.

ČTVRTEK, 19. 9.

17:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY S KURÁTOREM TOMÁŠEM GLANCEM

18:00 Poezie & Perfomance & Protest: Jaké možnosti a šance má ruská opoziční kultura ve světě? / beseda se třemi ruskými exilovými básníky, moderuje Tomáš Glanc

Uvítáme tři ruské exilové opoziční umělce Pavla Arseňjeva, Romana Osminkina a Kirilla Medveděva.

Na začátku 10. let 21. století spoluvytvářeli estetiku masových protestů proti ruské volební diktatuře, hlavně se ale věnují poezii, vydavatelské a hudební činnosti, reflexi alarmující současnosti. Za války Ruska proti Ukrajině se rozhodli pro život mimo území Ruské federace. Jak chápou svoji současnou situaci, vyhlídky do budoucnosti, co se pro ně během posledních let nejvíc změnilo? Každý z hostů večera vystoupí s ukázkou své aktuální tvorby a všichni dohromady se budu podílet na diskusi, kterou moderuje jeden z kurátorů výstavy Tomáš Glanc.

Pavel Arseňjev, Roman Osminkin, Kirill Medveděv. Před deseti a více lety spoluvytvářeli estetiku masových protestů proti ruské volební diktatuře, hlavně se ale věnují poezii, vydavatelské a hudební činnosti, reflexi alarmující současnosti. Za války Ruska proti Ukrajině se rozhodli pro život mimo území Ruské federace. Jak chápou svoji současnou situaci, vyhlídky do budoucnosti, co se pro ně během posledních let nejvíc změnilo? Každý z hostů večera vystoupí s ukázkou své aktuální tvorby a všichni dohromady se budu podílet na diskusi, kterou moderuje jeden z kurátorů výstavy v letohrádku Hvězda Tomáš Glanc.

Pavel Arseněv
Pavel Arseněv je umělec, básník, teoretik a zakládající člen Laboratoře poetického akcionismu. Jako umělec pracuje s grafickými aspekty a materializací (poetického) textu. Zúčastnil se několika mezinárodních výstav a projektů, vydal několik básnických sbírek a jeho dílo bylo přeloženo do řady světových jazyků. Je šéfredaktorem literárně-kritického časopisu [Translit] a nositelem literární Ceny Andreje Bělého (2012). Od roku 2022 se zdržuje ve Francii.

Kirill Medveděv
Kirill Medveděv je básník, levicový aktivista a hudebník, který působí jako frontman kapely Arkadij Koc. Medveděvovy koláže poezie, kritiky a aktivismu přehodnocují staré potenciály básnického vyjadřování, autor hledá mezery a skuliny, které umožňují protest, opozici a utopické myšlení. Za knihu Pochod na meriju (Pochod na radnici) mu byla udělena cena Andreje Bělého. Medveděvovy eseje o politice a estetice se dostaly v překladech do publikací, jako je The London Review of Books a The New Left Review. V národním měřítku se pak jeho překlad a nahrávka protestsongu Stěny staly jedním ze symbolů protestního hnutí v Rusku roku 2012. Od roku 2022 žije v zahraničí.

Roman Osminkin
Roman Osminkin je básník, umělecký kritik, performer a videoumělec. Doktorandské studium završil v Ruském institutu dějin umění disertační prací o participativním umění a jeho projevech, od roku 2007 je členem sanktpetěrburského svazu spisovatelů. Osminkin byl členem Laboratoře poetického akcionismu, která kombinovala video-básně (šířící básnické slovo ve třech dimenzích) s agresivnějšími intervencemi do veřejného prostoru. Angažoval se také v hnutí Sanktpetěrburská pouliční univerzita, které vzniklo v roce 2008. Osminkin se zajímá o dynamiku poetiky a politiky ve formě a struktuře textu nebo obrazu. Od roku 2022 žije v Německu.