Xavier Galmiche: Muzeogeničnost literárních děl, 30.4.
30/4/2024
Jak analyzovat jevy spojené s vnímáním a šířením národních literatur a jejich kanonických děl? Jak předávat znalosti o autorech a dílech skrze prostorové řešení? Jak do vizuálních prvků transponovat procesy slovesné tvorby? Co z nich dělá prvky „muzeogenické“?
V rámci tohoto setkání rozvine profesor Xavier Galmiche úvahy, které přednáší svým studentům magisterského studia v rámci kurzu „vystavování literatury" a seminářů ve spolupráci s pařížským Domem Victora Huga.
Xavier Galmiche (*1963 v Paříži) je profesorem české literatury a středoevropských kultur na Sorbonně. Vystudoval literární vědu na ENS RUE d’Ulm. Působil jako ředitel badatelského centra při Sorbonnské univerzitě Eur’ORBEM, v jehož rámci založil akademické nakladatelství EOE, které dodnes řídí. Zabývá se kromě jiného vlivem baroka (Baroko v českých zemích) na moderní básnické projevy a kulturními vazbami mezi francouzsky mluvícími a středoevropskými zeměmi. Podílí se na projektu vydávání dopisů Anny Pammrové Otokaru Březinovi. Do francouzštiny přeložil přes padesát děl českých autorů, mj. Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského, výbor z díla K. H. Máchy, Kytici K. J. Erbena nebo J. Demla, B. Reynka, J. Váchala, A. Sovy, J. Weila, V. Holana, B. Hrabala. Jeho vlastní literární tvorba čítá řadu knih na pomezí eseje a poezie. Je laureátem ceny Premia Bohemica za propagaci české literatury (2020) a za knihu Metafyzický kurník (2021), první jeho literární dílo přeložené do češtiny, obdržel ve Francii prestižní literární cenu Décembre.
Od 18 hodin, vstup zdarma.