PF 2019
Památník národního písemnictví přeje všem svým příznivcům, kolegům, badatelům a partnerům krásné vánoční svátky a úspěšný start do nového roku. Děkujeme, že nám zachováváte přízeň a těšíme se na setkání s Vámi na akcích PNP v roce 2019. Pracovníci Památníku národního písemnictví
Výzva pro badatelskou veřejnost
Památník národního písemnictví připravuje sborník Literární archiv č. 52/2020 na téma Nakladatelství v literární kultuře 1918–1949. Sborník soustředí pozornost k nakladatelstvím s výraznou beletristickou produkcí, jež rozvíjela svou činnost na teritoriu první republiky a následných státních útvarů v letech 1918–1949. Prosíme o zaslání krátké anotace Vašeho příspěvku do 28. 2. 2019 redaktorce…
Virtuální výstava 65 unikátů
Památník národního písemnictví připravil ve spolupráci se Slovenskou národní galerií v Bratislavě unikátní virtuální projekt, v němž představuje 65 nejvýznamnějších dokumentů ze svého sbírkového depozitáře. Virtuální výstava vznikla k 65. výročí založení Památníku národního písemnictví. Rukopisy, portréty, dopisy, rukopisné záznamy, autografy, ale i další předměty si od dnešního dne můžete…
Vyšel Literární archiv č. 50
Již po padesáté vyšel tradiční sborník Literární archiv, tentokrát na téma Zánik starého světa. Reflexe roku 1918 v česky a německy psané literatuře Sborník se věnuje konci první světové války, rozpadu habsburské monarchie a důsledkům, které tato změna přinesla. Zabývá se publicistikou Jaroslava Durycha, Karla Horkého a Waltera Tschuppika, romány Roberta Mimry, Erwina Otta a Hanse Watzlika i…
Čeští a slovenští ilustrátoři ocenění na BIB 1967 – 2017
Památník národního písemnictví závěrem roku 2018 představí tvorbu pěti českých a patnácti slovenských ilustrátorů, kteří získali na Bienále ilustrací Bratislava (BIB) v letech 1967 až 2017 ocenění Grand Prix a Zlaté jablko. V Malé vile PNP bude možné si ilustrace prohlédnout od 14. prosince 2018 do 18. ledna 2019.
Výstava V dialogu s Libuší Moníkovou v Pražském literárním domě
U příležitosti 20. výročí úmrtí spisovatelky Libuše Moníkové, které si letos připomínáme, uvádí Pražský literární dům ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a Domem čtení výstavu V dialogu s Libuší Moníkovou. Výstava představuje životní osudy a literární dílo české německy píšící autorky. Vernisáž výstavy se koná v úterý 11. prosince 2018 v 15:15 hodin v Domě čtení Městské knihovny…
Literární večer ve znamení slam poetry
Pravidelný cyklus pořadů s názvem Doteky světové literatury, který pořádá projekt Praha, město literatury ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví představí dalšího zahraničního rezidenta. Tentokrát jím bude rakouská spisovatelka Doris Mitterbacher (Mieze Medusa). Literární večer ve znamení slam poetry se uskuteční v úterý 11. prosince 2018 od 19:00 v Malé vile PNP.
Upozornění pro badatele
Z důvodu ochrany archiválií je nyní možné objednávat z Centrálního depozitáře v Litoměřicích materiály v maximálním rozsahu 1 kartonu. Při větších objednávkách se prosím odkazujte přímo na badatelnu v Litoměřich, která je přístupná každý den od 9. do 16. hodiny. Děkujeme za pochopení
Fotografie z rekonstrukce Petschkovy vily
Takzvaná třetí Petschkova vila v ulici V Sadech byla postavena v roce 1930, od roku 2020 by měla být novým sídlem Památníku národního písemnictví i významným kulturním centrem. Kromě kavárny nebo přednáškových sálů, zde vznikne i stálá expozice věnovaná novodobé české literatuře. Fotografie z rekonstrukce Petschkovy vily v Praze v Bubenči si můžete prohlédnout na facebooku Památníku národního…
Knižní novinky PNP
Novinky z knižní produkce Památníku národního písemnictví: Čestvě vychází na knižní trh publikace Příběhy exilu. Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu, která navazuje na úspěšný výstavní katalog Zkušenost exilu. V polovině prosince dále vyjde kolektivní monografie nazvaná S iniciálami V. V., která je věnovaná umělecké rodině Vokolků. Příběhy exilu.…