60. literární večer Slova mají křídla
Pravidelný cyklus literárních večerů Slova mají křídla pokračuje, tentokrát bude tématem jubilejního 60. večera tvorba Josefa Škvoreckého. Hosty budou: Lidmila Kábrtová - prozaička, která právě vydala sbírku povídek Ve tmě. Milena Štráfeldová - spisovatelka a redaktorka Českého rozhlasu. Václav Krištof - pedagog, který založil Společnost Josefa Škvoreckého. Literární večer začíná v 19:00…
Workshop: Od pramene k edici. K digitalizaci v Literárním archivu PNP
Památník národního písemnictví si dovoluje pozvat všechny zájemce na workshop Od pramene k edici. K digitalizaci v Literárním archivu Památníku národního písemnictví pořádaný 21. 11. 2018 od 14:00 v sále Boženy Němcové Památníku národního písemnictví (Strahovské nádvoří 1, Praha – Hradčany) . Workshop byl připraven v rámci grantového projektu NAKI II DG16P02H033 Od pramene k edici.…
Padesát na pátou (50 na 5)
Pražské jaro po padesáti letech v pěti dnech - to je motto týdenního minifestivalu Padesát na pátou, který od 5. do 9. listopadu 2018 pořádá Památník národního písemnictví. V tomto týdnu proběhnou v Malé vile Památníku národního písemnictví (Pelléova 20/70) diskuze, výstavy, besedy a projekce filmů. Zúčastní se jich členové Centra pro studium populární kultury, členky projektu Ženy v disentu,…
Eugen Brikcius/Ontologický důkaz
V úterý 6. listopadu proběhne v Sále Boženy Němcové Památníku národního písemnictví představení knihy Eugena Brikcia Ontologický důkaz. V roce 1982 obhájil Eugen Brikcius na londýnské University College svou práci Ontologický důlaz. V roce 2017 byla přeložena do češtiny, nyní vychází knižně. Literární večer bude koncipovaný jako rozhovor s autorem, prokládaný hudebními ukázkámi z literárního a…
Listování Slovenskem: Slovenská literatura v českých nakladatelstvích 1918–1938
Putovní výstava Listování Slovenskem, s podtitulem Slovenská literatura v českých nakladatelstvích 1918–1939, je příspěvkem Památníku národního písemnictví k oslavám 100. výročí založení Československa. Představuje sondu do dosud poměrně málo zpracovaného tématu vztahů Čechů a Slováků na poli knižní kultury a na 30 panelových plochách přibližuje nejvýznamnější české nakladatelské projekty,…
Patrik Hábl - Střílny
Ve svém projektu Střílny Patrik Hábl vychází z místa, které je často spojováno s bitvou na Bílé hoře. Tyto střílny, jejichž původní stavební účel měl funkci obranné palby do blízkého okolí, zároveň chránily i své obránce. Kónická architektura střílny má i svůj nezamýšlený estetický, filozofický a symbolický rozměr průhledu do jiného prostoru. Projekt Patrika Hábla vychází především z funkce…
Naše Francie
Kolorovaný lept Josefa Šímy v publikaci Paříž (Aventinum, Praha 1927) Výstava Naše Francie. Francouzská poezie v českých překladech a ilustracích představuje v prvním patře letohrádku Hvězda více než 130 děl, které přiblíží silný vliv francouzské literatury na českou kulturu 20. století. Mezi nimi například ilustrace francouzské poezie od Josefa Šímy nebo Toyen, které si návštěvníci výstavy…
Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda
Společně se zahájením sezóny na letohrádku Hvězda připravuje Památník národního písemnictví modifikaci výstavy Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda do stálé expozice. Expozice, kterou pořádá Památník národního písemnictví ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR, představuje nejen život arcivévody Ferdinanda II. (1529–1595), ale především stavbu, která je s jeho působením…
Komentovaná prohlídka výstavy Naše Francie s kurátorem Antoinem Marèsem
Výstava Naše Francie bude zakončena komentovanou prohlídkou s kurátorem, historikem a profesorem na pařížské Sorbonně, Antoinem Marèsem. Komentovaná prohlídka se uskuteční v neděli 28. října od 15. hodin, její kapacita je již naplněna. Antoine Marès - Profesor historie na pařížské Sorbonně, specializuje na střední Evropu. Je autorem či spoluautorem desítek odborných publikací. - V letech…
Doteky světové literatury: Amir Or - setkání s básníkem
Amir Or, izraelský spisovatel, překladatel a učitel, je autorem jedenácti básnických knih, dvou románů a jedenácti překladů do hebrejštiny. Nyní pracuje v Praze na své nové sbírce básní. Je držitelem mnoha ocenění jako Bernstein Award, Fulbrightova cena pro spisovatele, Mezinárodní cena Stefana Mitrova Ljubiši nebo World Through Poetry Award z Montrealu. Jeho práce byly přeloženy do 46 jazyků…
Literární kronika první republiky
Reprezentativní obrazově-výkladová publikace Literární kronika první republiky vznikla ve spolupráci Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Památníku národního písemnictví, Střediska společných činností AV ČR a za podpory Ministerstva kultury ČR. V celkem 21 kapitolách soustředěných vždy k jednomu roku z intervalu 1918–1938 přibližuje různé aspekty literární kultury meziválečného Československa. Je…
Festival české a slovenské tvorby pro děti: Duel Němcová - Dobšínský
Od 1. 10. do 12. 10. 2018 proběhne v Malé vile PNP Festival české a slovenské tvorby pro děti, který se koná v rámci oslav stoletého výročí od založení Československa. Festival doplní výstava prací studentů oboru Propagační grafiky Školy užitkového výtvarnictví J. Vydry v Bratislavě (prostorové ilustrace, komiksy a objekty na motivy pohádek B. Němcové a B.Dobšínského). Výstava byla zahájena…
58. literární večer Slova mají křídla
Na 58. literárním večeru Slova mají křídla, který nese téma „Od mluveného slova k psanému... a zase zpátky“, se představí tři spisovatelé. Společné mají to, že všichni pracovali v Českém rozhlase, dva z nich tu pracují i dnes. Hosty budou: Michaela Vetešková - kulturní redaktorce ČRo,v září jí vychází další dětská knížka. Pavla Horáková - připravuje po rozhlas pořady, je spisovatelkou i…
Slova mají křídla věnovaná Karlu Čapkovi
Ve čtvrtek 12. července se uskuteční 57. literární večer Slova mají křídla, který bude věnován tvorbě Karla Čapka. Hosty Lubora Falteiska a Dušana Spáčila budou prof. Tomáš Halík, teolog a filozof, nakladatelka Veronika Benešová a zástupce Společnosti bratří Čapků JUDr. Pavel Vespalec.
Pražská muzejní noc 2018
Památník národního písemnictví se již tradičně účastní Pražské muzejní noci 2018.V rámci doprovodného programu si návštěvníci mohou v Malé vile PNP prohlédnout Nejkrásnější české knihy roku 2017 a shlédnout snímek Manifesto, koláž skládající hold proměnlivé tradici a literární kráse uměleckých manifestů. V letohrádku Hvězda bude představena performance a výstava Adély Součkové, finalistky soutěže…
Karel Hlaváček - Prostibolo duše
Památník národního písemnictví ve spolupráci s městkou částí Praha 8 pořádá ke 120. výročí úmrtí Karla Hlaváčka výstavu „Karel Hlaváček – Prostibolo duše“. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 12. června 2018 v 17:00 v Libeňském zámku. Výstava bude zahájena dvouvernisáží spolu s výstavou studentů SŠ Náhorní, kteří budou prezentovat svá díla inspirovaná Hlaváčkovu tvorbou. Návštěvníci výstavy si…
55. literární večer Slova mají křídla
Ve středu 30. května se uskuteční 55. literární večer Slova mají křídla. Hostem Lubora Falteiska bude Boris Pralovszký,ilustrátor a spisovatel, básnířka Lydia Romanska a Roman Ráž, spisovatel, který představí svůj nový román Muž a růže. O hudbu se postará písničkář Petr Lutka.
Doteky světové literatury s Encarna Castillo
Dalším hostem rezidenčního programu Doteky světové literatury, který Památník národního písemnictví pořádá ve spolupráci s Praha město literatury bude španělská spisovatelka Encarna Castillo. Encarna Castillo, spisovatelka, editorka a kulturní manažerka, se narodila a žije v Barceloně. Vždy psala poezii a fikci, avšak své první práce publikovala jako autorka knih o architektuře a interiérovém…
53. literární večer Slova mají křídla
Pravidelný cyklus literárních večerů Slova mají křídla se zajímavými hosty, hudebním doprovodem a pod taktovkou Lubora Falteiska a Dušana Spáčila zahajuje od března další sezonu úspěšné spolupráce. Prvními hosty tohoto cyklu v letošním roce budou například spisovatelka a výtvarnice Lela Geislerová či herečka a spisovatelka Eva Prchalová. Literární večer proběhne 21. března 2018, tématem večera…
Doteky světové literatury s Davidem Whitemanem
Prvním hostem rezidenčního programu Praha město literatury v roce 2018 je britský spisovatel David Whiteman. V roce 2008 byl publikován jeho první román A Cure for Solitude (Lék na samotu). Děj je zasazen do postkomunistické éry České republiky a čerpá silně z jeho zkušenosti života v Praze. Během posledních pěti let Whiteman zkoumal a psal svůj druhý román Black Hand (Černá ruka). Děj je…
XV. Trienále českého ex libris v Praze - komentovaná prohlídka
Komentovaná prohlídka výstavy jubilejní trienální kolekce s její kurátorkou, historičkou umění Mgr. Barborou Vláškovou.
XV. Trienále české ex libris v Praze
Výstava trienální kolekce vybraná odbornou porotou bude po úspěšné premiéře v Chrudimi představena pražské veřejnosti ve výstavní síni Libeňského zámku. Více informací na stránce MČ Praha 8: https://www.praha8.cz/Jubilejni-XV-rocnik-Trienale-ceskeho-ex-libris-v-Libenskem-zamku-1.html Doprovodný program 9. leden 2018 v 16.00 hod. – komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Barborou…