10. 8. 2022

Zveme Vás do Petrkova na komorní výstavu Nahlédnutí do tvorby Terezy Lochmannové

Výstava je přístupná v čase kulturních akcí a také po předchozí domluvě (hausvater@pamatnik-np.cz) v některé všední dny.

Letos byla v rámci Grafiky roku udělena již 27. Cena Vladimíra Boudníka. Získala ji mladá umělkyně Tereza Lochmannová, jejíž experimentální grafická tvorba je příkladem nekonvenčních výtvarných přístupů, které si s charakterem této ceny, věnované dnes již legendárnímu zakladateli české moderní grafiky v polovině dvacátého století, neodmyslitelně spojujeme.

Grafika je středobodem tvorby Terezy Lochmannové. Soustřeďuje se v ní na dřevořez, pracuje s ním ale naprosto svobodně; propojuje ho s dalšími výtvarnými formami od malby přes sochu až k prostorovým objektům. Svým netradičním pojetím tak mění původně klasickou techniku v živé, spontánní a ryze současné výtvarné medium. Upřednostňuje v něm velkoformátové grafiky, které někdy spojuje do diptychů nebo triptychů. Prioritou se často stává samotná matrice, se kterou autorka zachází jako s výtvarným artefaktem. Dál s ní pak pracuje, zkoumá způsoby jejího přetváření pomocí různých technologických postupů. Experimentuje také přímo s dřevěnou materii, kterou si pro svou práci vybírá, často ryje na použité dřevo, části nábytku, staré dveře. Výsledkem je vizuálně velmi působivý reliéf s dokonale zvládnutou technikou rytí, který svou expresívní robustností připomíná až „váchalovský“ rukopis. Právě materiál s „pamětí“ je to, co autorku inspiruje nejvíc.

Přidává k ní osobní významy, které prostřednictvím svérázné ikonografie odkazují k bezprostředním zážitkům, vzpomínkám, ale také k legendám, mýtům nebo literárním tématům. Spolu se specifickou škálou jemných barevných valérů, kterými se vyznačují práce z posledních let, vytváří Tereza Lochmannová svérázné experimentální dílo, které posunuje a dál invenčním, kreativním způsobem rozšiřuje limity původně klasické formy grafického díla.

 

Tereza Lochmannová (narozená 1990 v Praze), studovala na UMPRUM v Praze, následně ukončila magisterský program na École des Beaux-arts v Paříži. Vystavovala samostatně v Paříži (Galerie Kaleidoscope, Velvyslanectví České republiky), v Antibes (Les Arcades – Museum Picasso), v Rouenu (La Plateforme) a v Praze (Galerie Artinbox, Studio Prám), v Manile (Crown Spaces) a na skupinových výstavách a salonech v Paříži, Lyonu, Praze, Krakově, Lipsku a v Manile. Ve Francii byla nominována na cenu Révelations Emerige pro mladé umělce (2018) a na cenu Antoine Marin za malbu (2022). Účastnila se několika residenčních programů ve Francii a na Filipínách. V roce 2020 byla laureátkou residenčního programu Muzea Picasso v Antibes. Její práce jsou zastoupeny ve sbírkách měst Sarcelles a Pantin a ve sbírce FRAC Picardie. Pravidelně spolupracuje na socio-kulturních a uměleckých projektech ve školách, zejména na pařížském předměstí. Od roku 2021 vede kurz kresby na École des Beaux-Arts v Paříži. Spolupracuje s pařížskými nakladatelstvími Al Manar a Solo ma non troppo, s pražskou Revover Revue a s novinami A2. V současné době žije mezi Prahou a Paříží. Zastupuje jí pařížská galerie Kaléidoscope.

Foto: Karel Cudlín, Revolver Revue

 

français

Fotografie z výstavy

antispam