Doteky světové literatury s Justinem MacGregorem
Další večer z cyklu Doteky světové literatury v Praze přivítá britského dramatika a scénáristu Justina MacGregora. V rámci rezidenčního pobytu zde pracuje na divadelní hře Vaclav’s Prague Spring Blues. 11. prosince 2019 v 18.00 | Malá vila PNP, Pelléova 70/20, Praha 6 Justin MacGregor se narodil v Londýně rodičům ze Skotska a Walesu, kteří se potkali jako herci Královské shakespearovské…
Výtvarné a básnické dílo Josefa Honyse
Literární večer plný tvorby experimentálního básníka a výtvarníka Josefa Honyse (1919–1969). Večerem bude provázet autorova dcera Daniela Radecký. Těšit se můžete na přednášku a seznámení s dílem Josefa Honyse, čtení ukázek poezie i rozbor výtvarného díla. 14. listopadu 2019 | 18.00 | Malá vila PNP, Pelléova 20/70, Praha 6 Experimentální tvorbou se Josef Honys zabýval již od druhé poloviny…
Nikdo se nebude smát | Milan Kundera v Ponrepu
Promítání filmu Nikdo se nebude smát (Hynek Bočan, ČSR 1965, 92 min) v kině Národního filmového archivu Ponrepo. Po účasti v povídkovém filmu Hlídač dynamitu (1963) dostal režisér Hynek Bočan příležitost debutovat v celovečerním formátu snímkem Nikdo se nebude smát. Inspiraci k tragikomickému příběhu poskytla povídka Milana Kundery ze sbírky Směšné lásky. Sarkasticky laděný snímek odvíjí od…
Nezlomní – Od Franze Kafky po sametovou revoluci
Ke třicátému výročí sametové revoluce připravili Zuzana a Eugen Brikciusovi výstavu, na které se představí významná díla třiceti nezlom(e)ných výtvarných umělců včetně jejich slovních projevů, rozhovorů, veršů, deníkových zapisů či citátů. V průřezu českým uměním nebude chybět Jindřich Štyrský, Toyen, Josef Čapek, Mikuláš Medek, Eva Kmentová, Karel Nepraš ani Jiří Kolář. Výstava je volně…
Komentovaná prohlídka výstavy Z rodinného alba
Komentovaná prohlídka Z rodinného alba: Příběhy československého kulturního sbližování s autorkou výstavy, kulturoložkou Monikou Kaprálikovou. 8. září 2019 | 17.30 | vstup volný Dernisáž výstavy o česko-slovenských vztazích v průběhu 19. století do roku 1939 doprovodí komentovaná prohlídka s autorkou projektu. Mgr. Monika Kapráliková, PhD. (*1979) pochází ze slovenského Martina.…
Komentovaná prohlídka Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda
Letohrádek Hvězda se připojuje ke Dnům evropského dědictví 2019. Tradiční celoevropská akce otevírá veřejnosti množství kulturních památek. Letos bude zahájena 7. září 2019 v Litomyšli. Renesanční Hvězda bude po celý den přístupná všem návštěvníkům zdarma: stálá expozice Ferdinand II. Tyrolský krátkodobá výstava Z rodinného alba: Příběhy česko-slovenského kulturního…
Milan Kundera (neztracen) v překladech
Památník národního písemnictví a Moravská zemská knihovna představují výstavu Milan Kundera (neztracen) v překladech. Velikán české i francouzské literatury a brněnský rodák Milan Kundera oslavil letos své 90. narozeniny. Výstava věnovaná překladům knih a estetice jazyka, který je pro Kunderu stěžejním, vznikla jako putovní projekt Moravské zemské knihovny v Brně a v Praze je k vidění vůbec…
Kolna a hosté: hudební performance
Improvizační duo Kolna v podání trumpetisty a zpěváka Zdeňka „Hmyzáka“ Nováka a baskytaristy Josefa Jindráka. Kolna je dceřiná kapela uskupení Kolena, která se ve volném dialogu zamyslí nad hudbou coby univerzální řečí. Jako hosté vystoupí zvukový umělec a kurátor Miloš Vojtěchovský a saxofonista, básník a literární kritik Jan Štolba. Kolna je hudební duo. Kolna je to, co je tam vzadu na…
Z rodinného alba
Z rodinného alba. Příběhy česko-slovenského kulturního sbližování Česko-slovenský výstavní projekt Výstava Z rodinného alba. Příběhy česko-slovenského kulturního sbližování postupně představuje, jakými způsoby se Češi a Slováci zhruba v období 1800–1939 stýkali a poznávali a jaké kulturní výsledky z jejich zájmu vzešly. Seznamuje například s cestami Čechů na Slovensko a Slováků do Čech,…
Jaromír Typlt a Pavel Novotný: Ursonate
Stěžejní text hnutí dada, za nímž stojí německý malíř, básník a grafik Kurt Schwitters (1887–1948), balancuje na hranici mezi hudbou a jazykem. Básníci a performeři Jaromír Typlt a Pavel Novotný skladbu upravili společně jako dialog a částečně pojali jako dramatizaci. Originální scénická adaptace slavného dadaistického textu, který lze číst jako báseň i jako hudební partituru, umožňuje nově…
Doteky světové literatury s Danielle Dussault
Další z literárního cyklu autorských čtení zahraničních spisovatelů se uskuteční 29. července v 18 hodin v Malé vile PNP, Pelléova 20/70. Autorka z kanadského Québecu, Danielle Dussault, se věnuje psaní a hře na klavír, skládá šansony a komponuje hudbu. Publikuje příběhy, romány a povídky. V roce 2013 navrhla 3D platformu propojující digitální umění a psaní s cílem vytvořit stimulující…
Mánie Josefa Portmana. „Vy jste unikum milý Portmane!“
Velkoryse koncipovaná výstava připomene životní i profesní osudy litomyšlského rodáka, bibliofila Josefa Portmana. Rozšíří dosavadní povědomí o jeho práci a sbírce, ale také přehodnotí některá přetrvávající klišé vztahující se k jeho osobě. Portman zde bude prezentován nejen svou vydavatelskou činností, ale také jako vytrvalý sběratel, rozporuplný mecenáš a milovník umění. Zatímco jeho přítel…
Doteky světové literatury s Joannou Lech
Zveme vás do zahrad Malé vily PNP na večer jedinečného setkání spisovatelky Joanny Lech a kytarového virtuosa Piotra Bąka, který si připravil výběr skladeb na základě Joanniných textů. Zvídavé otázky bude klást básnířka Zofia Bałdyga a celý večer včetně textů přeloží Anna Plasová. Joanna Lech je rezidentkou Praha město literatury UNESCO a pracuje na knize, ve které se právě Praha stává místem…
Cestopisák Josefa Váchala
Humorem naplněných 75 obrázků z cest Josefa Váchala po Vysočině představí výstava Cestopisák Josefa Váchala. Když v srpnu 1921 Josef Váchal domaloval další část maleb v Portmoneu, vydal se s Josefem Portmanem a Annou Mackovou na několikadenní výlet na Vysočinu. Co všechno tam zažili a viděli? To zaznamenal Josef Váchal do vandrovní knížky obrazem i průvodním slovem. Výstavu pořádá Portmoneum –…
Pražská muzejní noc 2019 v letohrádku Hvězda
16. ročník Pražské muzejní noci, která se konala v sobotu 8. června, dopadl skvěle – letohrádek Hvězda navštívilo přes 600 návštěvníků! Kromě stálé expozice, která představuje život Ferdinanda II. a architektonický vývoj letohrádku, si mohli prohlédnout i hodovní síň. Podrobný přehled akce a fotogralerii najdete na www.prazskamuzejninoc.cz.
Uvedení knihy Josef Portman na Světu knihy
Kolektivní monografie Josef Portman (1893–1968). Na pomezí bibliománie sumarizuje a prezentuje výsledky tříletého výzkumného projektu. Rozšiřuje dosavadní povědomí o práci a sbírce litomyšlského bibliofila Josefa Portmana, ale také přehodnocuje některá přetrvávající klišé vztahující se k jeho osobě. Portman je zde prezentován nejen svou vydavatelskou činností, ale také jako vytrvalý sběratel,…
Den muzeí a galerií
Vážení návštěvníci, v sobotu 18. 5. od 10.00 – 18.00 můžete v rámci oslavy Mezinárodního dne muzeí navštívit zdarma expozici Ferdinand II. Tyrolský a letohrádek Hvězda v prostorách letohrádku Hvězda. Výstava představuje život arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského a stavbu, která je spojena s jeho působením v Čechách. Unikátní prezentace vnitřní štukové výzdoby v historickém kontextu je v této…
Dvě století české kultury s Máchou
Památník národního písemnictví zapůjčil Galerii ČZU výstavu věnovanou zakladateli české moderní poezie Karlu Hynku Máchovi. Výstava nabízí konfrontaci tradičního, kanonického obrazu Karla Hynka Máchy a jeho díla s novými poznatky a přístupy. Oproti důrazu na osobu a její život jako na zdroje díla, bude zvýrazněn akcent na široký nadnárodní a intermediální kontext Máchovy tvorby.
Veletrh Památky–Muzea–Řemesla 2019
Památník národního písemnictví se zúčastní veletrhu Památky–Muzea–Řemesla 2019, který bude od 21. února 2019 do 24. února 2019 probíhat na Výstavišti v Praze. Letošní novinkou známého veletrhu cestovního ruchu je prezentace významných kulturních organizací, tak aby došlo k propojení památek a turistiky. Prezentace státních kulturních příspěvkových organizací na veletrhu Památky–Muzea–Řemesla…
Doteky světové literatury s Richardem Fidlerem
V roce 2019 bude prvním hostem rezidenčního programu Doteky světové literatury australský spisovatel Richard Fidler. Richard Fidler je redaktor pořadu Conversations australského ABC Radio, oceněného iTunes Australia jako Nejlepší klasický podcast a Nejstahovanější podcast. Původní člen komediálního tria The Doug Anthony Allstars. Také je autorem dvou rozsáhlých bestsellerů Ghost Empire a Saga…
Kniha z kina: přednášky, projekce, malotrh
V sobotu 23. února proběhne v kině, v předsálí a v kavárně Ponrepo knižní minifestival, na kterém se představí i Památník národního písemnictví. V rámci programu přiblížíme veřejnosti činnost Památníku národního písemnictví a představíme nové publikace. Svou činnost budou dále prezentovat: Institut umění - Divadelní ústav, Národní filmový archiv, Knihovna Václava Havla, NAMU - Nakladatelství…
62. Literární večer Slova mají křídla
Ve čtvrtek 24. ledna se odehraje již 62. literární večer Slova mají křídla. Hosty Lubora Falteiska a Dušana Spáčila budou spisovatelka Barbora Nesvadbová a prozaička Daniela Kovářová.
Karel Jaromír Erben ... a život jako lidský sen!
V Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně můžete navštívit výstavu Karel Jaromír Erben - a život lidský jako sen! Vystaveny tu jsou rukopisné básně, zápisy národopisné povahy a pohádky, včetně těch nejznámějších, jako je Zlatovláska nebo Jabloňová panna. To vše ze své sbírky na výstavu zapůjčil Památník národního písemnictví. Výstava připomínající život a dílo Karla Jaromíra Erbana potrvá v…
Čeští a slovenští ilustrátoři ocenění na BIB 1967 – 2017
Památník národního písemnictví závěrem roku 2018 představí tvorbu pěti českých a patnácti slovenských ilustrátorů, kteří získali na Bienále ilustrací Bratislava (BIB) v letech 1967 až 2017 ocenění Grand Prix a Zlaté jablko. Návštěvníkům bude představena pestrá škála ilustrací, které oslovily porotu ilustrátorské soutěže BIB. Ta si klade za cíl podporovat mezinárodní porozumění prostřednictvím…
V dialogu s Libuší Moníkovou
U příležitosti 20. výročí úmrtí spisovatelky Libuše Moníkové, které si v tomto roce připomínáme, obnovuje Památník národního písemnictví výstavu V dialogu s Libuší Moníkovou. Výstava představuje životní osudy a literární dílo české německy píšící autorky. Vernisáž výstavy se koná v úterý 11. prosince 2018 v 15:15 hodin v Domě čtení Městské knihovny v Praze (Ruská 192/ Praha 10). Veřejnosti bude…